Abbaye de Marbach

Posted by

Współrzędne GPS:
48.02504, 7.27564
Kraj / województwo:
Francja
Opis atrakcji:

Opactwo, założone w 1089 r. przez rycerza Burckarda z Gueberschwihr, zostało częściowo zniszczone podczas rewolucji, a w 1791 r. całkowicie zburzone. Legenda głosi, że około 1060 r. zmęczony całodniowym polowaniem rycerz odpoczywał na ukwieconej łące w pobliżu mały strumyk: Marbach. W snach miał wizję, w której ukazał się Jezus, Dziewica Maryja i św. Augustyn i nakazali mu założyć w tym samym miejscu klasztor na ich cześć. Budowy podjął się sam, przekazując większą część swojego osobistego majątku. Hrabiowie Eguisheim poszli za jego przykładem i przekazali bogate datki na rzecz nowego klasztoru.

W 1791 roku opactwo zostało sprzedane na aukcji. Zmiana właściciela spowodowała rozbiórkę budynków i sprzedaż kamienia jako materiału budowlanego. W latach 1809-1830 zniknęły także kościół, krużganek i obie wieże. Dziś z pierwotnego opactwa pozostał jedynie Narthex, czyli „Raj”, z trzema wspaniałymi rzymskimi arkadami z 1152 r., które zostały uratowane i częściowo odrestaurowane w 1992 r. Nadal widoczny jest także ganek z 1490 r. i mur obronny ukończony w 1496 r. Dziś w dawnym opactwie mieści się Instytut Medyczno-Edukacyjny im. Auguste'a Biechelera.

dodał; Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply