Alba Iulia – Twierdza Alba Carolina

Posted by

Gdyby nie Twierdza Alba Carolina, to tak naprawdę miasto Alba Iulia nie warte było by odwiedzenia. Nie znajdziemy tu żadnej typowej dla starych miast starówki, choć miasto kiedyś było stolicą Siedmiogrodu. Za to część reprezentacyjną miasta pełni potężna twierdza Twierdza Alba Carolina, która została zbudowana została według francuskiego systemu fortyfikacji marszałka Vaubana. Za jej murami aż kipi od zabytków. XVIII wieczna twierdza jest jedną z większych i najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Europie. Chyba najważniejszym tutaj zabytkiem jest XIII wieczna rzymskokatolicka Katedra św. Michała. W Kaplicy Królewskiej znajdziemy i polski ślad, znajdują się tu nagrobki Izabeli, córki Zygmunta Starego, oraz jej syna Jana Zygmunta Zapolyi, księcia Siedmiogrodu. Warto też zobaczyć XX wieczny Sobór Koronacyjny, którego wnętrza mogą naprawdę zachwycić. XVIII wieczna biblioteka Batthyaneum kryje niezwykle cenne zbiory rękopisów i starodruków pochodzących z VII-XV wieku. Inne zabytki to Pałac Książęcy z przełomu XIV i XV w., Pałac Apora z XVII w., pomnik Michała Walecznego na koniu., Brama zwieńczona posągiem cesarza Karola VI na koniu, oraz inne bramy wjazdowe, których pilnują wartownicy w historycznych strojach. Na terenie twierdzy znajdziemy jeszcze dwie cerkwie, w tym jedna jest drewniana, oraz niedawno otwarte muzeum archeologiczne. Warto przespacerować się też murami okalającymi twierdzę, oferują nam niezłe widoki na nią i na miasto.

GPS:

  • 46.06858, 23.57022

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply