Alhambra

Posted by

Lokacja: Hiszpania, Andaluzja, Granada.

Alhambra jest największym zachowanym kompleksem pałacowo-obronnym w Hiszpanii, pozostałością z czasów gdy półwyspem Iberyjskim rządzili islamscy Maurowie. Olbrzymi zespół fortyfikacji obronnych, piętrowych arabskich ogrodów, pałaców dynastii Nasrid i kilku innych budynków zajmuje całe wielkie wzgórze na obrzeżach Granady. Sama Alhambra znajduje się na światowej liście dziedzictwa Unesco, a Pałace Nasrid są jedną z najbardziej unikatowych atrakcji w południowej Europie.

Na atrakcję turystyczną składa się kilka bardzo różnych terenów, wszystkie dostępne w ramach jednego biletu.

W pierwszej kolejności mamy Generalife, klasyczne piętrowe arabskie ogrody, jedne z największych takich dostępnych w Europie, dzięki południowemu klimatowi i zastosowanym odmianom roślin ogrody są wiecznie zielone i kwitną przez niemal cały rok. Pomiędzy roślinnością i zdobnymi zabudowaniami płyną liczne strumienie, sztuczne wodospady i fontanny.

Następnie możemy udać się do wielkiego kompleksu obronnego, za wysokimi murami mamy dostępny urokliwy park z kilkoma ścieżkami spacerowymi jak i ruiny dawnego meczetu i innych zabudowań religijnych (te niestety nie zachowały się do dnia dzisiejszego, po przejęciu Alhambry przez chrześcijan budowle religijne zburzono, ale wszystkie pozostałe pozostały nienaruszone). Możemy tu również zobaczyć pałac Carlosa V, najnowszy budynek kompleksu zbudowany już po przejęciu go od Maurów. Wrażenie robi zwłaszcza środkowy plac na planie olbrzymiego koła otoczony dwoma rzędami arkad i dziesiątkami kolumn.

Nieopodal pałacu Carlosa V znajduje się Pałac Nasrid, prawdopodobnie największa atrakcja Alhambry, olbrzymi kompleks niesamowicie bogato zdobionych sal królewskich z unikalnymi na skalę świata niesamowicie szczegółowymi mozaikami, zdobieniami i rzeźbami. Dostęp do atrakcji jest bardzo ograniczony, limitowany czasowo, jedyną opcją wejścia jest wcześniejsza rezerwacja internetowa z wykupieniem wejścia na konkretną godzinę.

Ostatnią dostępną do zwiedzania częścią Alhambry jest Alcazaba, dawna warownia. O ile koszary z biegiem lat zniknęły i pozostały po nich tylko fundamenty, to wszystkie wieże i mury obronne pozostały w nienaruszonym stanie. Jest to najwyższy punkt Alhambry, warownia która nigdy nie została zdobyta, a dopiero opuszczona, gdy Maurowie opuszczali półwysep, z wież mamy niesamowity widok nie tylko na całą Granadę, ale i dużą część Andaluzji z pięknymi niedalekimi ośnieżonymi szczytami gór Sierra Nevada na czele.

Do Alhambry możemy bezproblemowo dojechać z Granady samochodem osobowym. Droga dojazdowa jest kręta i dość wąska, więc większe gabarytowo samochody mogą mieć problemy, jednak ich wjazd nie jest zabroniony, podobnie jak dojazd autobusów komunikacji miejskiej. Pod kompleksem znajduje się parking, jednak jest on dość mały w porównaniu z popularnością atrakcji i często jest zapełniony, na pobliskich wąskich uliczkach nie bardzo jest gdzie parkować. Z tego powodu, o ile nie wybieramy się tu z samego rana kiedy miejsca postojowe będą jeszcze dostępne, najlepszym pomysłem może być zostawienie auta w dolnej Granadzie i dojechanie do samej Alhambry komunikacją miejską. Na zwiedzanie trzeba poświęcić co najmniej pół dnia, bo kompleks jest ogromny. Bilety najlepiej zakupić zawczasu przez internet na oficjalnej stronie https://tickets.alhambra-patronato.es/en/. Zakup biletów na miejscu jest możliwy, ale mocno ograniczony, kiedy pula biletów się skończy osoby bez rezerwacji nie są wpuszczane na obiekt, a do Pałaców Nasrid bez wcześniejszej rezerwacji na konkretną godzinę nie ma nawet szansy wejść.

GPS: 37.17636, -3.5881

Nawiguj: https://goo.gl/maps/UhS1cDc8QH3s9BcG9

Dodał: Piotr Kielar

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply