Amfiteatr Tysiąclecia w Opolu

Posted by

Współrzędne GPS:
50.66730666968623, 17.91837387158057
Kraj / województwo:
Polska / Opolskie
Opis atrakcji:

Amfiteatr opolski – Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu powstał z inicjatywy Karola Musioła. Koncepcję na wzór liścia figowca, który opadł na ziemię stworzył architekt Tadeusz Łagiewski. Projekt zrealizował Florian Jesionowski. Amfiteatr stał się jednym ze znanych symboli miasta.

Od czerwca 1963, oprócz 1982, 2010 roku, odbywa się tutaj Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. W amfiteatrze działa Narodowe Centrum Polskiej Piosenki oraz Muzeum Polskiej Piosenki.

Amfiteatr zbudowany został na miejscu najstarszej słowiańskiej osady w Opolu, gdzie prowadzone były przez wiele lat badania wykopaliskowe, w wyniku których odkryto dobrze zachowane drewniane konstrukcje budynków oraz drewniane moszczenia ulic. Zgodnie z postulatami archeologów na tym miejscu miało powstać muzeum, w którym miały być prezentowane zakonserwowane pozostałości najstarszej zabudowy Opola.

W 2011 roku obiekt został całkowicie przebudowany a widownia liczy obecnie 3653 miejsc siedzących oraz posiada zadaszenie, przed przebudową było to aż prawie 4800 miejsc.

Źródło: Wikipedia

Iras

 

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply