Arromanches – pozostałości Portu Mulberry B

Posted by

Przed operacją Overlord, na terenie Anglii zostały zaprojektowane i przygotowane dwa tymczasowe porty Mulberry. W trakcie D-Day ich elementy przetransportowano przez kanał i złożono w całość przy plażach Omaha i Gold. Port przy plaży Omaha dość szybko został uszkodzony, ale ten w Arromanches służył przez około 5 miesięcy do rozładunku żołnierzy, pojazdów i zapasów.

Do teraz dobrze widoczna jest część konstrukcji, dając wrażenie o wielkości portu. Szczególnie w czasie odpływu możemy podejść blisko do metalowych brył. Polecam, wygląda to dość niesamowicie.

Przy plaży jest też niewielkie, tradycyjne muzeum, które poprzez filmy i modele pokazuje historię samego portu jak i lądowania aliantów.

Nad miasteczkiem jest punkt widokowy i kino 360°, które na 9 ekranach wyświetla obrazy dokumentujące bitwę o Normandię (koszt 6,5 Euro, nie skorzystaliśmy)

Polecam zatrzymać się na wzgórzu, podziwiać panoramę portu i miasteczka, a potem zejść spacerem na plażę. Po drodze możemy jeszcze obejrzeć czołg.

Oficjalny, duży parking jest płatny (3 albo 6 euro), ale można też zostawić auto na poboczu drogi (przetestowane).

GPS (parking) 49.339148, -0.614681

Nawiguj: https://goo.gl/maps/4pZYqw9iTVTRd5MM7

Dodała: Anna Bańczyk 

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply