Banja Luka

Posted by

Banja Luka, to jedno z najważniejszych miast Bośni i Hercegowiny. Położone jest nad rzeką Vrbas i obecnie pełni funkcję stolicy Republiki Serbskiej. Historia miejsca sięga czasów starożytnych, a odsada została założona przez plemię Mezów. Jednak miejscowość rozrosłą się dopiero za czasów, kiedy panowali tu Rzymianie, wybudowali oni tu twierdzę, która później przeszła w ręce Turków.

Od czasów Rzymskich Banja Luka słynie ze źródeł termalnych, działa tu obecnie ośrodek turystyczny i słynne uzdrowisko z ciepłymi źródłami mineralnymi o temperaturze 28–34 °C, w którym leczy się choroby reumatyczne, skórne oraz układu nerwowego. Oprócz komercyjnych obiektów funkcjonują tu też dzikie źródła termalne, gdzie nieodpłatnie możemy w kilku nieckach zażyć kąpieli – https://grupabiwakowa.pl/zrodla-termalne-srpske-toplice-banja-luka/

Samo miasto może nie powala na kolana, ale też warto je zwiedzić. Znajdziemy tu sporo zabytkowych i ciekawych budowli. Jak choćby – średniowieczną twierdzę Gornij Šeher, Meczet Ferhadija z 1579 roku, częściowo zniszczony podczas trzęsienia ziemi w 1969, potem całkowicie zniszczony przez wojska serbskie w 1993 roku, obecnie jest zrekonstruowany. Nie zachował się natomiast meczet Arnaudi dżamija z 1595 roku, zburzony przez wojska serbskie w 1993 roku. Z czasów tureckich zachowały się też 2 mosty na Vrbasie, dwór wezyra bośniackiego, stary zajazd i zabytkowe wodociągi. Nie przetrwała natomiast piękna turecka wieża zegarowa, która też została zniszczona w czasie wojny domowej.

GPS: 44.7697, 17.18976

Nawiguj: https://goo.gl/maps/rMRU8Mq6JZRwwRpq7

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply