Barátlakásy w Tihanyu

Posted by

Współrzędne GPS:
46.92275034190537, 17.878683499084268
Kraj / województwo:
Węgry
Opis atrakcji:

Barátlakásy w Tihanyu powstały około X-XI w. zamieszkane były przez mnichów bizantyjskiego obrzędu aż do XIV w. Prawdopodobnie I. Andrzej, król Węgier (1046-1060), osiedlił ich tutaj z obszaru Wielkiego Księstwa Kijowskiego, gdzie sam mieszkał i przyjął wschodni obrządek chrześcijańskiej wiary.
Mimo że barátlakásy są określane również jako jaskinie eremickie, warto wiedzieć, że nie zostały stworzone przez naturę, lecz przez rękę człowieka, dlatego faktycznie nie można ich nazwać jaskiniami.
W ok. 1737 r. Bél Mátyás wspomniał o 10 eremickich mieszkaniach, natomiast podczas wykopalisk w 1942 r. Dornyai Béla wymienił 9 cel i 8 mniejszych komór.
Obecnie zachowały się jedynie 3 barátlakásy w stanie nienaruszonym, a ślady dwóch innych są jeszcze widoczne, są jedynymi zachowanymi w Europie Środkowej. Ich zniszczenie przypisywane jest osuwiskom skalnym i osuwiskom gruntu. Prawdopodobnie to spowodowało opuszczenie barátlakásów już w XIV w.
Dodatkowo prowadzi do nich piękna trasa turystyczna, oferująca wspaniałe widoki na Balaton.

balatoniromok.blogspot.com/2013/07/tihanyi-baratlakasok-tihanyi-felsziget.html?m=1

dodał;  JSzydelko

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply