Bardejów

Posted by

Bardejów, to jedno z ciekawszych zabytkowych miasteczek we wschodniej Słowacji. Położone jest na granicy Beskidu Niskiego i Pogórza Ondawskiego, na wysokości 277 m n.p.m, nad rzeką Topľa. Według zapisków już XI w. istniała u słowiańska osada, która wtedy, aż do XIII w. była w granicach Polski. Natomiast pierwsza pisemna wzmianka o Bardejowie pochodzi z 1241 r. W 1352 roku miasto zostaje otoczone murami obronnymi. Miejscowość przez wieki prężnie się rozwijała pomimo licznych konfliktów zbrojnych. Szczyt rozwoju Bardejowa przypadł na przełom XVI i XVII w. Z tego czasu pochodzi większość zabytkowych budowli. Zachowały się one w dobrym stanie do dziś i od 1950 r. centrum Bardejowa ogłoszono rezerwatem miejskim, a od 2000 r. Stare Miasto wraz z tzw. suburbium żydowskim zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdziemy tu pięć świątyń, Kościół św. Idziego z XIV w, Kościół św. Jana Chrzciciela z klasztorem franciszkanów z XV w., Kościół ewangelicki św. Cyryla i Metodego – zbudowany w latach 1798–1808, Cerkiew greckokatolicka pw. świętych Piotra i Pawła z lat 1901–1902 i Stara synagoga żydowska. W centrum rynku stoi późnogotycki ratusz z lat 1505–1511, otoczony zabudową mieszkalną w stylu renesansu. Stara część miasta otoczona jest murami miejskimi z licznymi basztami z XIV–XVI w.

GPS:

  • 49.29283, 21.27579

Nawiguj: https://goo.gl/maps/149uXQmv3i22

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply