Battery Aalbæk Bay Bunkier 1

Posted by

Współrzędne GPS:
57.64098833668051, 10.445377341036062
Kraj / województwo:
Dania
Opis atrakcji:

Pod koniec 1943 roku niemiecka marynarka wojenna podjęła decyzję o umieszczeniu baterii przybrzeżnej na śródlądowych wydmach plantacji Bunken Dune, skąd mogłaby pokryć zarówno zatokę Tannis, jak i zatokę Aalbæk.

Budowę rozpoczęto w styczniu 1944 roku, a już w kwietniu tego samego roku prace były na tyle zaawansowane, że można było oddać strzały próbne.

Bateria była wyposażona w cztery duńskie działa przybrzeżne kal. 12 cm „pożyczone” od duńskiej obrony wybrzeża. Do marca 1944 roku działa instalowano w bateriach przybrzeżnych Løkken-Nord i Frederikshavn, które następnie uzbrojono w nowocześniejsze uzbrojenie.

Działa ustawiono w pozycjach otwartych, na betonowych fundamentach z niszami amunicyjnymi. Ściany i stropy bunkrów dla załogi dział i amunicji miały grubość zaledwie 20–40 cm. Bunkry o tych stosunkowo cienkich ścianach mogły zapewnić jedynie ochronę przed odłamkami i ogniem z broni ręcznej, ale szybko je zbudowano. Są tego samego rodzaju, co bunkry zbudowane w Hals w tym samym czasie. W baterii zbudowano w sumie 12 betonowych stanowisk, wszystkie stanowiska polowe tego samego rodzaju, co te w Tversted i Hals. Planowano budowę jeszcze trzech bunkrów, ale nigdy ich nie zrealiz

Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply