Bautzen

Posted by

Budziszyn to miasto w Saksonii, we wschodniej części Niemiec, które jest historyczną stolicą Górnych Łużyc i centrum kulturalnym Łużyczan. Budziszyn został założony przez Słowian połabskich z plemienia Milczan, lecz ślady osadnictwa w tym miejscu sięgają już V – IV wieku p.n.e. Pierwotna nazwa miejscowości była typowo łużycka – Budiszyn i zamieszkiwali ją Słowianie połabscy z plemion Serbów łużyckich, dopiero później została później zgermanizowana na Bautzen. Miało to miejsce w XI wieku, kiedy tutejszy gród został zajęty przez Niemców, którzy później wybudowali tu zamek Ortenburg. Miejscowość wokół zamku szybko przekształciła się w miasto, które szybko się rozrastało. Przez wieki podczas różnych konfliktów było wielokrotnie atakowane i grabione, jednak największe straty miastu przyniosły pożary w latach 1707 i 1720, które doszczętnie zniszczyły Budziszyn. Kolejny rozwój miasta przypadł na XVIII, kiedy to ponownie stało się ważną miejscowością regionu, trwało to do 1945 roku, kiedy to podczas walk kończących II wojnę światową miasto zostało zniszczone w 75 %. Po wojnie odbudowane jest dziś atrakcyjną miejscowością turystyczną, oferującą dla zwiedzających wiele zabytków. Oczywiście najważniejszym z nich jest Zamek Ortenburg z fragmentami murów obronnych z basztami, mieszczący dziś Muzeum Serbskie prezentująca historię i kulturę Serbołużyczan, oraz Niemiecko-Łużycki Teatr Narodowy. Drugą ważną budowlą jest ratusz przebudowany w latach 1729-32 ze średniowiecznym zegarem słonecznym na wieży. Ponadto trzeba zobaczyć Bramę Mikołajska, Bogatą Wieżę, ruiny kościoła św. Mikołaja z 1440 r., Katedrę św. Piotra z XIII / XV wieku. Sporo ciekawych doznań przyniesie spacer wąskimi uliczkami miasta, a z mostu nad rzeką Sprewą rozpościera się piękna panorama na miasto.

GPS: 51.18047, 14.42018

Nawiguj: https://goo.gl/maps/bHaYiAu3kGp

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply