Bazylika kolegiacka św. Mikołaja w Grudziądzu

Posted by

Historia tej grudziądzkiej świątyni sięga czasów krzyżackich, kiedy to zakon w XIII wieku przystąpił do budowy kaplicy zamkowej. Jednak prawdopodobnie wcześniej, kiedy Grudziądz należał do państwa polskiego istniał tu kościół katolicki. Jednak jako datę ukończenia obecnej bazyliki powinno się przyjąć rok 1341. Do 1598 kościół był ewangelicki. W 1612 roku w wyniku pożaru spłonęła wieża, którą dosyć szybko odbudowano. Kilka lat później świątynie przejęli Jezuici, którzy byli tu prawie do końca okupacji Grudziądza przez wojska szwedzkie.

W 1738 roku przebudowano kościelną wieżę, a przebudowa z roku 1896 nadała świątyni neogotycki wygląd. Największe uszkodzenia budowli przyniosła II wojna światowa. Spłonęło wtedy prawie całkowicie wyposażenie kościoła i runęła wieża. Po wojnie odbudowa trwała do 1949 roku. W 1992 roku świątynia urosłą do rangi kapituły grudziądzkiej, a w 2010 roku Benedykt XVI podniósł kościół św. Mikołaja do rangi bazyliki mniejszej.

GPS: 53.492977, 18.748133

Nawiguj: https://goo.gl/maps/Y4X1x3sidMPg2SJd7

Dodał: Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply