Bazylika w Bardzie

Posted by

W Sudetach, w województwie dolnośląskim, w niewielkim miasteczku Bardo, w przełomie Nysy Kłodzkiej w latach 1686-1704 wzniesiono potężną bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Nastąpiło to za rządów opata Augustyna Nedecka, według projektu Michała Kleina. Ten pocysterski zespół jest od wieków celem pielgrzymek, oraz jest ciekawą atrakcją turystyczną dla turystów odwiedzających Bardo i okoliczne Góry Bardzkie i Sowie. Kościół w Bardzie ma jednak dłuższą historię, gdyż istniał już w 1230 roku i podlegał augustianom z Kamieńca Ząbkowickiego. Ich miejsce w 1251 roku zajęli cystersi z Lubiąża. Od XIII w. Bardo stało się ośrodkiem kultu maryjnego i celem licznych pielgrzymek do słynącej z cudów figury Matki Boskiej z Dzieciątkiem, tzw. Tronującej Madonny. Na początku XX w. bardzka bazylika była w rękach niemieckich redemptorystów, którzy byli tu do 1945 r. We wnętrzu możemy podziwiać zespół późnobarokowych ołtarzy, oraz cenne barokowe obrazy. Znajduje się tu też małe muzeum związane z historią kultu maryjnego w Bardzie. W 2009 roku kościół podniesiono do rangi bazyliki mniejszej, oraz przyłączono do Szlaku Sakralnej Sztuki Barokowej im. Michaela Willmanna. Obok kościoła znajdziemy też ciekawe budynki klasztorne, w których do 1810 r. przebywali cystersi.

GPS:

  • 50.50574, 16.74026

Nawiguj: https://goo.gl/maps/8XpXJZSFEPu

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply