Bazylika w Różanymstoku

Posted by

Sanktuarium Maryjne w Różanymstoku jest jednym z ważniejszych miejsc kultu na Podlasiu i wraz z czterema innymi świątyniami celem pielgrzymek katolików z całej Polski. Położone jest w małej, położonej malowniczo podlaskiej wsi zwanej niegdyś Krzywym Stokiem, a dziś Różanystokiem.

Świątynia powstała prawdopodobnie w połowie XVII wieku, przynajmniej z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki o niej. Czci się tu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem namalowany przez artystę z Grodna Jana Szrettera w 1652 roku. Miejsce stało się tak popularne wśród pielgrzymów, że Dominikanie opiekujący się starą drewnianą świątynią rozboczeli w 1759 budowę nowego sanktuarium wraz z klasztorem.

Kompleks został oddany do użytku w 1794 roku. W 1866 roku, na rozkaz cara Aleksandra II kościół zostaje zamknięty i zamieniony na cerkiew prawosławną, do katolików powraca dopiero w 1918 roku. Opiekują się nim wtedy Salezjanie, którzy przy świątyni tworzą działalność oświatowo-wychowawczą. Działalność tą z małymi przerwami prowadzą do dziś.

GPS: 53.633659, 23.403626

Nawiguj: https://goo.gl/maps/qQaCzM7BNPrvsbny7

Dodał: Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply