Bierutów

Posted by

Na Dolnym Śląsku, w powiecie oleśnickim leży z pozoru niepozorne, mało znane miasteczko, którego nawet nazwa może się źle kojarzyć. Choć nadali ją władze komunistyczne, to jednak nie pochodzi od znanego nam wszystkim Bieruta, lecz od nazwy niemieckiej Bernstadt. Miasto ma dosyć spory potencjał turystyczny, ale chyba nie wykorzystany i chyba sami mieszkańcy nie do końca wierzą, że można tu zarobić na turystach. Tak naprawdę zawitaliśmy tu przez przypadek, i nigdy wcześniej Bierutów nie „obił” nam się o uszy i byliśmy mile zaskoczeni, że w takiej małej mieścinie jest tyle do zobaczenia. Największe wrażenie zrobił na nas Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej z XIII wieku z pięknym dwukondygnacyjnym chórem i niesamowitą lożą książęcą z 1679 roku. Druga ciekawa świątynia, a raczej jej ruiny to kościół Świętej Trójcy z lat 1622-1631, warto też zobaczyć neogotycki kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny z lat 1891 – 1893, oraz kościół ewangelicko-luterański. O tym, że miasto było wielokulturowe świadczy dawna synagoga z 1809 roku. Bierutów może poszczycić się też fragmentami murów miejskich i zamku z XIV wieku. Z dawnego XV wiecznego ratusza do dziś zachowała się tylko jego wieża, na której zamontowano zegary. W centrum miasteczka znajdziemy też kilka zabytkowych kamieniczek, część z nich pieczołowicie odrestaurowanych a część w nie najlepszej kondycji. W kolejnych wpisach postaramy się nieco bardziej przybliżyć wymienione zabytki Bierutowa, którego historia sięga 1266 rok. Miasto rozwinęło się dzięki lokalizacji przy ważnym szlaku handlowym z Wrocławia do Krakowa. Z dawnych zapisków możemy się dowiedzieć, że centrum miasta składało się z drewnianych domów, kryte trzciną i gontem i kaplicy krytej gontem. Kolejnym czynnikiem wpływającym na rozwój miejscowości była budowa zamku, który powstał z inicjatywy Konrada I. W nowszej historii miasto też się prężnie rozwijało do momentu momentu wyzwolenia po II wojnie światowej, wtedy zostało niemal całkowicie zniszczone przez sowieckie oddziały opuszczające miasto pomimo zakończenia działań wojennych.

GPS: 51.12451, 17.54518

Nawiguj: https://goo.gl/maps/Do21M59Tkwu

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply