Bihać

Posted by

W północno-zachodniej Bośni, nad rzeką Una leży Bihać. To około 100 tysięczne miasto było kiedyś grodem warownym, który strzegł szlaku handlowego Dalmacji do Chorwacji. Obecnie leży w Bosanskiej Krajinie i zamieszkane jest głownie przez ludność muzułmańską. Bihać w pierwszych zapiskach pojawiał się w 1260 roku. W okresie panowania Beli IV był wolnym miastem. Natomiast w średniowieczu oraz w latach 1941-1945 Bihać należał do Chorwacji. Od 1992 roku należy do Bośni i Hercegowiny.

Niestety w Bihaciu nie zachowało się zbyt wiele zabytków. Najciekawsze to pozostałości XIII wiecznej twierdzy, Kapetanova Kula, oraz kościół św. Antuna przebudowany i zamieniony w XIV wieku na meczet. Będąc tu warto też się przespacerować do parku nad Uną, gdzie z licznych mostków możemy podziwiać rozlewiska rzeki i niewielkie kaskady. Na koniec warto dodać, że podczas ostatniej wojny na Bałkanach Bihać bardzo ucierpiał, gdyż był oblegany zarówno przez Sebów jak i żołnierzy armii bośniackiej.

GPS: 44.81611, 15.87055

Nawiguj: https://goo.gl/maps/9oLcRxx7bUDby2uCA

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply