Bílá skála w Banacie

Posted by

Tuż nad czeską wioską Svata Helena w rumuńskim Banacie znajdziemy widokowy masyw skalny, zwany przez Czechów zamieszkujących wioskę Bílá skála. Nazwa wzięła się od koloru wapiennej skały. Samą wieś zamieszkaną przez mniejszość czeską już zaprezentowaliśmy w osobnym wpisie – https://grupabiwakowa.pl/sfanta-elena-svata-helena. Bílá skála położona jest w masywie Gór Locvei, u wrót przełomowego odcinka Dunaju, który przedziera się tu przez Karpaty i jest naturalną granicą Rumunii i Serbii. Nazwa Bílá skála jest używana chyba tylko przez mieszkańców wioski, gdyż na rumuńskich mapach jest ona bezimienna. Klub Czeskich Turystów wokół czeskich wiosek (bo jest ich tu kilka) wytyczył sporo znakowanych szlaków. Jeden z nich prowadzi również na naszą skałę. Szlak jest koloru czerwonego i zaczyna się w wiosce, potem zatacza pętlę i łączy się ze szlakiem niebieskim, którym możemy wrócić z powrotem do wsi. Na szczycie skały znajduje się punkt widokowy,z piękną panoramą na Przełom Dunaju, ruiny zamku Golubac po serbskiej stronie i duże rozlewisko Dunaju tuż przed początkiem przełomu. Znajdziemy tu też stół piknikowy i ławy. Dojście tu z wioski Sfăntă Elena zajmuje około 30 minut.

GPS:

  • 44.66553, 21.70757

Nawiguj: https://goo.gl/maps/EFznAjtYd9y

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply