Biserica Sf. Nicolae w Curtea de Argeş

Posted by

U stóp Gór Fogaraskich w Rumunii, nad rzeką Argeş leży dawna stolica Munteni, niegdyś siedziba pierwszych rumuńskich władców, dziś niewielkie prowincjonalne miasteczko – Curtea de Argeş. Znajdziemy tu wiele ciekawych obiektów, które aktualnie przywracane są do ich dawnej świetności. Jednym z nich jest książęca cerkiew Sf. Nicolae. Ta XIII wieczna budowla robi naprawdę niesamowite wrażenie, zwłaszcza wewnętrze polichromie, które przenoszą nas w mistyczny cerkiewny klimat.

Jest to cerkiew typu bizantyjskiego, zbudowana na planie greckiego krzyża, z trzema absydami na wschodzie. Cerkiew została częściowo przebudowana w XVII wieku, ale od tego czasu niewiele się w niej zmieniło. Malowidła ścienne, które możemy tu podziwiać powstały prawdopodobnie w latach 1364-1377. Świątynia uważana jest za najważniejszy zabytek rumuńskiej sztuki średniowiecznej i architektury i znajduje się na liście indykatywnej UNESCO. Zwiedzanie cerkwi jest bezpłatne.

GPS: 45.13734, 24.67555

Nawiguj: https://goo.gl/maps/BL1fA1ESdRJ2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply