Biserica Veche Strei

Posted by

W Rumunii, u podnóża gór Poiana Ruscă, niedaleko miasta Hunedoara słynącego z ciekawego zamku, przy drodze E79, 2 kilometry na południe od miasteczka Călan leży wioska Strei. Tą niewielką wioskę koniecznie trzeba odwiedzić będąc w tej okolicy. Ozdobą Strei jest ciekawy, zabytkowy kościół z XIII wieku, do budowy którego użyto (podobnie jak w sąsiednim Densuș) materiałów z ruin rzymskiej stolicy prowincji Dacji – Ulpia Traiana.

Do świątyni dojedziemy skręcając na zachód w centrum Strei, miejsce skrętu oznaczono również tablicą informacyjną. Cerkiew ze Strei i cerkiew z Densuș uważane są za najstarsze tego typu budowle w Transylwanii. Obie cerkwie wybudowano w stylu romańskim i obie mają też podobne stożkowe zwieńczenie wieży.

Do cerkwi w Strei wchodzimy przez wieżę, której portal zdobią polichromie. Nawa ma kształt prostokąta, a absyda jest kwadratowa. Freski, które tu się zachowały należą do najcenniejszych malowideł średniowiecznych w Rumunii i są datowane na XIV wiek. Natomiast na zewnątrz można jeszcze znaleźć kamienne bloki z rzymskimi inskrypcjami.

Jeżeli chcemy odwiedzić następną tego typu cerkiew w Densuș, to musimy jechać dalej na południe, do miasta Haţeg, skąd na zachód prowadzi droga do Densus. Można też z Hateg wyjechać drogą DN 68 i dopiero w wiosce Totești odbić na Densuș. Ten drugi wariant jest prostszy bo nie musimy kluczyć po uliczkach Haţeg.

GPS:

  • 45.71647, 22.9888

Nawiguj: https://goo.gl/maps/et42adrzkHP2

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply