Biwakowanie na dziko w Bośni i Hercegowinie

Posted by

Bałkany oprócz Chorwacji i Słowenii, to raj dla miłośników dzikiego biwakowania. W większości krajów jest ono legalne, dopuszczalne, a jak jest inaczej, to na tą formę wypoczynku i podróżowania przymykane jest oko przez służby porządkowe. Do tych krajów zalicza się też Bośnia i Hercegowina. Rozbijemy tu bez problemu namiot, staniemy kamperem i raczej możemy mieć pewność, że nikt nas nie przegoni.

W miejscach turystycznych z roku na rok powstaje coraz to więcej infrastruktury dostosowanej do tego rodzaju wypoczynku. Buduje się wiaty biwakowe i piknikowe, miejsca na ogniska i biesiady. Często ulokowane są one w atrakcyjnych miejscach nad wodą. Również w parkach narodowych przymykane jest oko na biwaki, oczywiście jeżeli robimy je rozsądnie, z głową i zachowujemy się odpowiednio.

MINY

Jedyne co może odstraszać od biwakowania w Bośni to miny. Po ostatniej wojnie na Bałkanach Bośnia i Hercegowina, oraz Chorwacja były najbardziej zaminowanymi krajami tego konfliktu. Chorwacja jako bogatszy kraj i dzięki wsparciu funduszy unijnych szybciej sobie poradziła z tym problemem, chociaż w północnej jej części nadal jest jeszcze sporo nierozminowanych terenów. Natomiast Bośnia i Hercegowina ma na swoim terenie jeszcze dużo niebezpiecznych miejsc.

Na szczęście miejsca turystyczne są przeważnie rozminowane, a jak takowe są, to są dobrze oznaczone. W Bośni cały czas na szeroką skale przeprowadza się rozminowanie, ale by całkowicie oczyścić kraj z min potrzeba jeszcze kilkanaście lat. Najbardziej zaminowane były tereny gdzie przebiegały linie frontu, granice i miejsca strategiczne, dlatego sporo min znajduje się jeszcze na grzbietach górskich.

W dolinach najszybciej poradzono sobie z polami minowymi i tam raczej bezpiecznie możemy biwakować, choć odrobina rozsądku nie zaszkodzi. Lepiej unikać bardzo odludnych miejsc, gdzie nie widać śladów bytności człowieka. Miejsca odwiedzane przez ludzi są bezpieczne i lepiej tam zrobić obozowisko, tym bardziej, że miejscowa ludność jest do turystów przyjaźnie nastawiona a szczególnie do Polaków.

W Bośni i Hercegowinie istnieje jeszcze sporo miejsc noszących ślady wojny, czasami można spotkać całe opuszczone wsie i domy. Mogą one kusić amatorów tzw opuszczonych miejsc, urbexu itp. Nie polecam jednak eksploracji takich miejsc, gdyż w czasie wojny w opuszczonych budynkach bardzo często zakładano miny pułapki i najwięcej ofiar min wśród miejscowej ludności jest własnie w takich miejscach.

Trochę nieuzasadniony strach przed minami sprawia, że Bośnia może być dobrym kierunkiem dla osób, które nie lubią natłoku turystów i lubią odpoczywać na łonie natury w ciszy i spokoju. Znajdą tu go nawet w miesiącach wakacyjnych, może poza kilkoma topowymi miejscami. Latem na pewno należy unikać niewielkiego skrawka wybrzeża, gdyż jest ono wręcz oblegane, natomiast poza sezonem możemy mieszkać nawet nad samym brzegiem morza.

Bośnia i Hercegowina na pewno nie jest rajem dla miłośników campingów. Jest tu ich naprawdę niewiele i standardem odbiegają od tego typu obiektów w UE. Są za to tańsze i bardziej kameralne, zlokalizowane są głównie w miejscach bardzo popularnych turystycznie, w innych częściach kraju prawie nie istnieją.

Do Bośni i Hercegowiny, jako obywatele UE możemy wjechać bez wiz i do przekroczenia granicy wystarczy nam tylko dowód osobisty. Wymagana jest natomiast zielona karta. Drogi są w całkiem dobrym stanie, choć to teren górzysty, więc są bardzo kręte. Nie można też ufać za bardzo nawigacji i lepiej sprawdzić którędy chce nas poprowadzić, bo lubi sprowadzić na manowce. Jeżeli będziemy jeździć przepisowo, nie powinniśmy mieć też problemu z tutejszą policją.

Reasumując, Bośnia i Hercegowina to piękny wielokulturowy kraj z wieloma zabytkami i wielkimi obszarami atrakcji przyrodniczych. Piękne góry, rzeki, wodospady i jaskinie, oraz ciekawe i kameralne miasteczka. Cenowo jest dla nas dosyć atrakcyjna, gdyż od paliwa poprzez żywność, aż po używki jest tańsza niż Polska. Bez problemu zakupimy tu też kartę z przedpłaconym internetem.

Miejsca biwakowe w Bośni i Hercegowinie znajdziecie tutaj: https://grupabiwakowa.pl/category/biwaki/bosnia-i-hercegowina

Atrakcje turystyczne w Bośni i Hercegowinie: https://grupabiwakowa.pl/category/atrakcje/balkany/bosnia-i-hercegowina-balkany

Dodał: Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply