Bojnický zámok

Posted by

Perełką słowackich Bojnic jest piękny i okazały zamek, który jest jednym z najładniejszych i najczęściej zwiedzanych zamków nie tylko na Słowacji, ale także w Europie Środkowej. Znajdziemy go w środkowej Słowacji nad rzeką Nitrą, na zachód od miasta Prievidza. Wzniesiono go na wapiennym wzgórzu w pierwszej połowie XII wieku, w miejscu dawnego XI wiecznego grodu. Początkowo warownie wybudowano z drewna, dopiero z czasem został przebudowany na budowlę kamienną. Przez wieki często zmieniał właścicieli, jak i swój wygląd. Ostatnim prywatnym gospodarzem obiektu był Jan Bat’a, słynny producent obuwia Bata, który nabył zamek w 1939 roku. Po II wojnie światowej budowla stała się własnością Czechosłowacji i mieściły się w niej różne instytucje państwowe, działo się tak do czasu wielkiego pożaru w 1950 roku. Ogień strawił wtedy cały obiekt, ale został on odbudowany i obecnie jest oddziałem słowackiego muzeum narodowego, a od 1970 r. został ogłoszony narodowym zabytkiem kultury Republiki Słowackiej. Zamek udostępniony jest odpłatnie do zwiedzania, wnętrza budowli podziwiamy oprowadzani przez przewodnika i zajmuje to trochę czasu, bo zamczysko jest naprawdę bardzo duże. Nie lada atrakcją jest przejście jaskinią, która znajduje się pod zamkiem i została dopiero odkryta w latach 50 XX w. Całość otoczona jest dużym parkiem leśnym, a na dziedzińcu zamku często odbywają się różnego rodzaju imprezy, turnieje i pikniki średniowieczne.

GPS:

  • 48.77989, 18.5778

Nawiguj: https://goo.gl/maps/2kAo2eMhZRP2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply