Brama Oławska we Wrocławiu

Posted by

Tak nazywano rogatki fortyfikacji miejskich u zbiegu ulic gen. Romualda Traugutta i Tadeusza Kościuszki. Dziś w tym miejscu znajduje się przejście podziemne, które powstało w latach 1975–1977 podczas budowy trasy W-Z. Właśnie podczas tej budowy odkryto fundamenty Bramy Oławskiej, niestety podczas prac budowlanych zostały one w znacznej części zniszczone, ale na szczęście część z nich wykorzystano i zaadaptowano na potrzeby przejścia podziemnego. Możemy je zobaczyć przechodąc tym przejściem, a tuż przy jednym z wejść znajduje się makieta tej części fortyfikacji miejskich, na której możemy zobaczyć jak kiedyś wyglądała Brama Oławska.

Wzniesiono ją na początku II połowy XIII wieku w linii fortyfikacji wewnętrznych miasta. Razem z barbakanem i bastejami tworzyła fortyfikacje miejskie. Prze wieki bardzo dobrze pełniła tę funkcję, przetrwała nawet oblężenie miasta przez wojska napoleońskie w 1806 roku. Jednak rok później po dobyciu miasta przez Francuzów została zlikwidowana.

GPS: 51.10726, 17.04053

Nawiguj: https://goo.gl/maps/tXEPQBMSWjT4hngm6

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply