Bućki kanion

Posted by

W środkowej Ukrainie, na południe od Kijowa znajdziemy bardzo ciekawe miejsce o nazwie Bućki kanion, często też określany mianem Malutkiej Szwajcarii. Kanion ma około 2,5 kilometrów długości i szeroki jest na 80 metrów. Szacuje się, że powstał on w okresie Proterozoiku i ma dwa miliardy lat.

Rzeka płynąca przez kanion nosi nazwę Tikycz i tworzy w wąwozie niewielki wodospad. Tuż obok niego znajdziemy ruiny XIX wiecznego młyna wodnego, który w XX wieku pełnił jeszcze funkcję elektrowni wodnej. Kanion jak i sąsiednia wioska swoją nazwę zawdzięcza rosnącym tu kiedyś Bukom.

Znajdziemy tu też Ukraiński Stonehenge, czyli granitowe bloki ułożone podobnie do tych w Wielkiej Brytanii. Ich pochodzenie nie jest jak na razie wyjaśnione. Warto też dodać, że w XVI wieku stała tu też twierdza, lecz do dzisiejszych czasów nie zachowały się żadne jej ślady.

Miejsce to jest dosyć popularne wśród turystów i w weekendy może być ich tu całkiem sporo. Jest tu też miejsce na dziki biwak – https://grupabiwakowa.pl/buky-biwak.

GPS: 49.09101, 30.39738

Nawiguj: https://goo.gl/maps/NwYiZ4qhGFRGQBcd6

Dodał: Roman Denysiuk

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply