Bukovské vrchy

Posted by

Bukovské vrchy to mało znane pasmo górskie we wschodniej Słowacji. Można je tak naprawdę nazwać Słowackimi Bieszczadami, gdyż sąsiadują z Bieszczadami, a granica przebiega równo z granicą państwową. Dużą część Bukowskich Wierchów zajmuje Park Narodowy Połoniny. Góry Bukowskie graniczą od zachodu z Wyżyną Laborecką, od południa z Pogórzem Beskidzkim, od wschodu z granicą państwową z Ukrainą, a od północy z granicą państwową z Polską.

Klimat tego obszaru jest stosunkowo ciepły i wilgotny. Bukovské vrchy są całe porośnięte starym drzewostanem bukowym, który na wyższych stanowiskach i w północnych ekspozycjach przeplatają się drzewostanami jodłowo-bukowymi. To właśnie w Bukowskich Wierchach jest najwięcej lasów na Słowacji. Stwierdzono tu łącznie 1010 gatunków roślin wyższych, 342 gatunki mszaków, 210 gatunków porostów i 1207 gatunków grzybów.

Bukovské vrchy

W Bukowskich Wierchach stwierdzono 4488 gatunków bezkręgowców, 293 gatunki kręgowców, w tym 19 ryb, 13 płazów, 8 gadów, 198 ptaków i 55 ssaków, takich jak niedźwiedź brunatny, ryś i wilk. Powrócił tu też na wolność największy ssak Europy – żubr.

Zalew Starina

Czy warto tu przyjechać? Na pewno, gdyż jest to spokojne i piękne miejsce. Trochę omijane przez turystów, ale całkiem dobrze przygotowane na ich przybycie. Gęsta sieć znakowanych szlaków turystycznych zachęca do górskich wędrówek. Większość z nich prowadzi na pasmo graniczne z naszymi Bieszczadami. Najwyższym szczytem jest tu Kremenec, którego kulminacja znajduje się na trójstyku granic z Polską i Ukrainą. Osiąga on wysokość 1221 m n.p.m.

Przełęcz Karcaba

Region posiada kilka bardzo cennych, zabytkowych cerkwi, które znajdziemy w zagubionych w górach wioskach. Jedną z nich można uznać jako centrum turystyczne, gdzie znajdziemy węzeł najciekawszych szlaków turystycznych.  Tą wioską jest Nová Sedlica, która jest jednocześnie siedzibą tutejszego parku narodowego.

Cerkiew Ruski Potok

Noclegi w wioskach, to raczej skromne kwatery prywatne, choć z roku na rok przybywa nowych obiektów noclegowych. Ciekawy pensjonat o nazwie Kremenec znajdziemy we wspomnianej Novej Sedlicy, serwuje on naprawdę dobre jedzenie. Jest tu też nad rzeką tani plac dla kamperów. Za 2 osoby i pojazd zapłacimy tylko 15 €. Camping z prawdziwego zdarzenia znajdziemy dopiero w miasteczku Snina, które można nazwać bramą w Bukovské vrchy.

Pensjonat Kremenec

Największym zbiornikiem wodnym na tym obszarze jest Zalew Starina, niestety nie jest jeziorem udostępnionym do rekreacji, gdyż jest zbiornikiem wody pitnej i kąpiel jest tu surowo zabroniona. Warto jednak odbyć wokół niego wycieczkę rowerową, wydłużoną o wizytę w dolinie nieistniejącej już dziś wsi Ruské, z licznymi pamiątkami po dawnych mieszkańcach.

Artefakty po dawnej wsi Ruské

Na ile warto tu przyjechać? Myślę że wystarczy około tydzień jeżeli chcemy oprócz objazdu skorzystać z tutejszych szlaków i ścieżek rowerowych. Jeżeli chcemy objechać tylko zabytki i ciekawe miejsca, to spokojnie wystarczy na to tylko weekend.  Bukovské vrchy mogą też być ciekawym celem na wycieczkę podczas pobytu w Bieszczadach.

Zalew Starina z widokiem zapory.

Choć Słowacja nie robi problemów z dzikim biwakowaniem, to tu należy pamiętać, że jesteśmy na terenie parku narodowego i jeżeli chcemy spędzić noc w kamperze, lepiej to zrobić na jakimś wioskowym parkingu, niż szukać urokliwych polanek. Można się przy okazji trochę zintegrować z miejscową ludnością popijając zimne piwko w lokalnych hospudkach.

Tutejsi mieszkańcy nie trudnią się tylko rolnictwem 😉

Na zakończenie jeszcze kilka fotografii i do zobaczenia w Słowackich Bieszczadach.

Cerkiew we wsi Topla.
Mini skansen w Novej Sedlicy.
Ulicske Krive – zabytkowa cerkiew
Uluć – cmentarz wojenny.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply