Burg Freckleben

Posted by

Współrzędne GPS:
51.69713329502843, 11.545981838075681
Kraj / województwo:
Niemcy
Opis atrakcji:

Początków pierwszych fortyfikacji w Freckleben nie udało się dotychczas dokładnie określić. Pierwsza udokumentowana wzmianka o tej miejscowości pochodzi z roku 762, w księdze fundacyjnej Fuldy, jako Frekenlevo, potwierdza starość tego miejsca. Możliwe, że rozległe mury obronne, które przetrwały do ​​dziś, nadal pochodzą z tego okresu. Rozbudowa wałów obejmuje obszar kilkakrotnie większy od późniejszego średniowiecznego zamku. Z grubsza owalny obszar zamku ma w największych wymiarach 300 x 600 metrów. Teren jest chroniony z trzech stron przez strome zbocza. Stronę południową zabezpieczał system trzech kolejnych wałów, pomiędzy którymi znajdowała się podwójna fosa. Kolejna ściana zewnętrzna leży około 120 metrów na południe od niej, na naturalnym zboczu terenu. Wygląd murów obronnych sprawia, że ​​zamek karoliński wydaje się możliwy.

22 października 973 roku cesarz Otton II potwierdził wymianę dóbr pomiędzy arcybiskupem Wojciechem z Magdeburga a opatem Wernerem z Fuldy , w ramach której Wojciech otrzymał Freckleben. Wojciech zmarł tam w 981 r. Można przypuszczać, że istniała już wówczas reprezentacyjna siedziba szlachecka.

W XII wieku właścicielem zamku byli margrabiowie Nordmarku z rodziny hrabiów Stade. Z czasów ich panowania pochodzi okrągła wieża zamku dolnego. Stylistycznie można go zaliczyć do pierwszej połowy XII wieku, na co wskazuje masywna bryła budowli, ale także proste romańskie elementy zabudowy. Warto dodać, że wieża została wzmocniona płaszczem zewnętrznym w drugiej fazie budowy. (Grubość muru: trzy metry, średnica wewnętrzna: cztery metry, ściana płaszcza: 1,3 m, zachowana wysokość: 16 m) Obok wieży znajdują się fragmenty okrągłego muruoraz piwnica budynku mieszkalnego w południowo-wschodniej części zamku z czasów margrabiów.

Ostatni członek rodu von Stade, hrabia Udo von Freckleben , został zabity 15 marca 1130 roku przez ludzi Niedźwiedzia Alberta w Aschersleben. Późniejszy cesarz Lothar III. skonfiskował panowanie jako lenno bez właściciela i nadał je jako lenno cesarskie. W 1135 roku w dokumencie wspomniano o Eckerichu von Frakenleve i Otto von Frakenleve. W ramach wymiany towarowej arcybiskup Wichmann von Seeburg nabył Freckleben od cesarza Fryderyka I w 1166 roku przy ważnej drodze z Halle do Aschersleben i Halberstadtzlokalizowana, stanowiła ważne ogniwo łączące majątek arcybiskupa.

Bergfried 3 został zbudowany około 1200 roku. Wieża, która na czterech dolnych piętrach jest prostokątna, na czwartej kondygnacji przechodzi w ośmiokątny plan. Trzecie i czwarte piętro zabudowane jest kominkiem i lukarną do celów mieszkalnych. Front skierowany na zewnątrz ma romańskie bliźniacze okna na tych piętrach. W tym czasie powstały także pozostałe budynki zamku górnego. Dziedziniec zamku górnego musiał być ze wszystkich stron zabudowany, gdyż wysoki dojazd do wieży posiadał przysiółek dla mostu zwodzonego. Na północ od donżonu 1 wzniesiono budynek charakteryzujący się mocniejszymi ścianami i prawdopodobnie będący budynkiem mieszkalnym.

Do 1296 roku zamkiem zarządzali burgrabiowie. Kiedy w tym samym roku ostatni burgrabia Walter V. von Arnstein wstąpił do Zakonu Krzyżackiego, urząd ten nie został już ponownie obsadzony. Warownia została nadana różnym rodzinom szlacheckim jako lenna. W 1479 roku książęta Waldemar i Georg von Anhalt odkupili zamek od rodów Dorstädt i Strobart i przejęli ją jako lenno od archidiecezji magdeburskiej.

Kiedy w XVII wieku Anhalt został podzielony, Freckleben znalazło się pod linią Dessau. W czasach gospodarki domenowej w XIX i XX w. zabudowania gospodarcze były często przebudowywane i zmieniane. W 1896 roku zamek przeszedł na własność państwa. Około 1900 roku rozebrano dużą okrągłą wieżę (Bergfried 2) na zamku dolnym. W 1945 roku podzielono majątek i w zabudowaniach zamkowych wybudowano kilka nowych gospodarstw.

Tereny zewnętrzne są ogólnodostępne, na wieżę można wejść po drabinkach. Dwa najwyższe piętra wyposażone są w drabiny wrzecionowe, które są unikatem w Niemczech.

Źródło: Wikipedia

Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply