Burg Karlsfried

Posted by

Ruiny Zamku Karlsfried znajdziemy w wschodnich Niemczech, w Górach Żytawskich ( Zittauer Gebirge ). Położone są na zalesionym wzgórzu, które w 2015 roku zostało oczyszczone z drzew i roślinności, by ruina była bardziej widoczna, przez co bardziej atrakcyjna dla turystów. Dojście do zamku nie jest zbyt wymagające, jednak musimy podejść trochę pod górę by wejść na zamkowe wzgórze. Przy ścieżce prowadzącej do zamku urządzono bezpłatny parking. Historia tej warowni sięga 1357 roku, kiedy to Karol IV wybudował zamek, który miał strzec ważnego szlaku handlowego przebiegającego właśnie w tym miejscu, zwany był on Drogą Żytawską ( Gabler Reichsstraße ). W zamku znajdował się też punkt poboru opłat za korzystanie ze szlaku, takie średniowieczne bramki autostradowe. W 1421 r. warownia wytrzymała oblężenie przez husytów , ale została spalona w styczniu 1424 r. podczas drugiego oblężenia. Odbudowana przez rycerza Jana z Vartenberka, stała się punktem wypadowym dla rabunkowej działalności rycerza. By temu zapobiec miasto Żytawa kupiło zamek w 1442 r. zburzyło go. Ruina przez lata była wykorzystywana jako darmowy skład materiałów budowlanych, które posłużyły między innymi do budowy miasta Zittau i okolicznych dróg, z zamkowych kamieni wzniesiono również kościół w Lückendorfer.

GPS:

  • 50.8347, 14.79256

Nawiguj: https://goo.gl/maps/EQz8Hppnapw

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply