Burg Tharandt

Posted by

Współrzędne GPS:
50.982635, 13.581168
Kraj / województwo:
Niemcy / Saksonia
Opis atrakcji:
Zamek Tharandt połozony jest w Saksonii, w Tharandt koło Freital w powiecie Sächsische Schweiz-Osterzgebirge. Jego historia sięga początku XIII wieku, a jego pierwszym właścicielem był Dytryk I Zgnębiony, margrabia Miśni. Budowla była wzorowana na tyrolskim zamku Tarantsberg. Po śmierci Dytryka zamek przejął landgraf Turyngii Ludwik IV. W 1224 roku podczas oblężenia budowla spłonęła, ale została odbudowana przez Henryka III Dostojnego, syna Dytryka. W 1316 roku panami na zamku byli margrabia brandenburski Waldemar Wielki i Jan von Brandenburg. Między 1371 a 1400 rokiem należał do hrabiego Schönburga, wtedy też wzmocniono fortyfikacje. W 1410 roku zamek przyznano landgrafowi Fryderykowi młodszemu.

Pod koniec XV wieku na zamku mieszkała Sydonia, córka Jerzego z Podiebradów. Po jej śmierci w 1510 roku zamek pozostał niezamieszkany. W 1572 roku zdemontowano dach i wykorzystano go do naprawy zamku w Annaburgu. W 1582 roku kontynuowano rozbiórkę budowli. Między 1626-31 rokiem na dawnym podzamczu powstał stojący do dziś kościół. W 1800 roku ruiny obsadzono drzewami i kwiatami, nadając im romantyczny wygląd i były ulubionym obiektem dla malarzy i rysowników. Dziś ruiny udostępnione są bezpłatnie do zwiedzania, rozpościera się z nich ładny widok na miasto i pałac Tharandt.

Zobacz na pełnej mapie Burg Tharandt

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply