Carska wieża ciśnień w Spale

Posted by

Spała, to miejscowość turystyczna, położona nad Pilicą w województwie łódzkim – https://grupabiwakowa.pl/spala-4. Jeną z ciekawszych budowli miejscowości jest wieża ciśnień. Została ona zbudowana w 1890 roku dla zespołu rezydencjonalnego cara Aleksandra III. Wieża ma wysokość 36 metrów i roztacza się z niej wspaniały widok na Spałę i Dolinę Pilicy. Grubość ceglanych ścian wynosi 135 cm i posadowiona jest na fundamencie ceglano-kamiennym. Do wieży przylega niewielki budynek pompowni, który też wybudowano z czerwonej cegły. Obiekt ten zaopatrywał w wodę całą rezydencję carską, a w okresie międzywojennym rezydencję prezydentów RP. Swoją funkcję spełniał jeszcze długo po II wojnie światowej zaopatrując w wodę mieszkańców i wczasowiczów Funduszu Wczasów Pracowniczych. W owym czasie spalska wieża trochę się odchyliła od pionu, więc by zahamować przechył po przeciwległej stronie, na szczycie wieży zamontowano specjalny balast. Po jakimś czasie budowla wróciła do pionu i „ciężarek” można było zdemontować. Po upadku komuny większość zabudowy Spały została sprzedana w ręce prywatne, również i wieża ciśnień, która przestała już pełnić swoje funkcję, gdyż po wymianie sieci wodociągowej w miejscowości woda z kranów popłynęła już ze zwykłych pomp. Budynek długo stał nieużywany, aż w końcu znalazł się inwestor i urządził tu kawiarnie i restauracje. Ponieważ był to budynek zabytkowy i nie można było w niego zbytnio ingerować, to stary budynek pompowni został obudowany nowym, większym, by pomieścił gości, a stary można nadal podziwiać wewnątrz lokalu. Można tu smacznie zjeść, wypić dobrą kawę z lodami, a od niedawna za opłatą wejść na szczyt wieży i podziwiać panoramę Spały. Na ostatniej fotografii możemy zobaczyć jak wyglądała wieża przed przebudową.

GPS: 51.5409, 20.13663

Nawiguj: https://goo.gl/maps/V2jvnwGFaC22

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply