Caryńskie

Posted by

Caryńskie, to urokliwa bieszczadzka dolina u podnóża Połoniny Caryńskiej i Magury Stuposiańskiej. Kiedyś istniała tu dosyć duża wieś, która po II wojnie światowej została wysiedlona w ramach Akcji Wisła. Wtedy dolina całkowicie opustoszała, spotkać tu można było jedynie robotników leśnych lub pracowników Iglopolu, wielkiego komunistycznego kombinatu rolniczego. Ciekawostką może być, że w latach 70-tych funkcjonował tu nieoficjalny ośrodek terapii odwykowej dla narkomanów, oraz azyl dla hippisów. Powstała tu wtedy Komuna hippisowska, której założycielem był Wieńczysław Nowacki. Jednak osada dosyć szybko zniknęła z doliny. Mieszkał tu również znany zakapior i rzeźbiarz bieszczadzki Zdzisław Rados, który nazywany był Jagodowym Królem. Na końcu Caryńskiego, już na Przełęczy Przysłup Caryński w latach 70-tych Politechnika Warszawska wybudowała drewniane schronisko, które kilka lat temu zostało wyburzone a jego miejsce postawiono już nowoczesny drewniany obiekt. Z dawnej wsi nie zostało tu wiele pamiątek, kilka kapliczek przy drodze, resztki fundamentów spalonej po wojnie drewnianej cerkwi św. Dymitra, wybudowanej w latach 1777 – 1787, oraz resztki murowanej kaplicy z 1929 r. W wiosce działy też dwa młyny wodne, ale ich pozostałości ciężko już teraz wypatrzyć. Obecnie jedyną zabudową wsi jest wybudowana w 2016 roku bacówka, w której możemy nabyć świeże sery owcze i krowie. Tutejsze produkty są na pewno ekologiczne, bo zwierzęta wypasają się na tutejszych łąkach, które chroni Bieszczadzki Park Narodowy. Doliną poprowadzona jest również szutrowa droga, która znalazła się na granicy Parku, przez co nie jest wyłączona z ruchu i można nią dojechać aż na przełęcz. Na niej powyżej schroniska znajdziemy parking na którym można zabiwakować kamperem. Ale uważajcie droga nie jest w najlepszym stanie i jest wąska na jeden samochód, dużym pojazdem lub zestawem możemy mieć problem z minięciem się z innymi pojazdami. Przez dolinę wiedzie też znakowana ścieżka przyrodniczo-historyczna, oraz szlak rowerowy. Drogowskazy ułatwią nam dotarcie to reliktów dawnej wsi.

GPS:

  • 49.15891, 22.62964

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply