Cascada Oșelu

Posted by

Rumunia. Wybierając się w Padiș, oprócz takich znanych miejsc jak Cetătile Ponoruli, Wąwóz Galbenei czy Wąwóz Someșului Cald, warto zobaczyć również miejsca mniej spopularyzowane i przez to często pomijane. Właśnie wśród nich znajduje się, łatwo dostępny, 10 metrowy wodospad Oșelu. Rzeka o tej samej nazwie wypływa z wywierzyska w miejscu zwanym Belvedere Czaran, a kaskada znajduje się tuż u wylotu wąwozu, łącząc się w tym miejscu z rzeką Boghii. Kilkaset metrów dalej wody Boghii łączą się z nurtem Rea tworząc już całkiem sporą rzekę Bulz. Spadający z dziesięciometrowej, wapiennej skały Oselu uderza w toń stojącej w tym miejscu krystalicznie czystej wody, tworząc spektakularny widok. Urok tego miejsca psuje jedynie betonowe otoczenie, utworzonego tu małego zbiornika retencyjnego. Atrakcja ta znajduje się w pobliżu turystyczno-letniskowej miejscowości Statiunea Boga, położonej na zachodnich zboczach płaskowyżu Padiș. Do Boga dojedziemy z drogi DN 76, skręcając na wschód w miasteczku Sudrigiu w drogę DJ763. W Pietroasa kończy się asfaltowa nawierzchnia i dalej jedziemy już drogą gruntową, która jest obecnie remontowana z funduszy UE. Przed samą miejscowością dojedziemy do rozwidlenia dróg, w prawo droga prowadzi na pasmo Padiș, zaś w lewo, gdzie skręcamy prowadzi do centrum wioski. Pod koniec zabudowań skręcamy w prawo i po przejechaniu mostka droga doprowadzi nas już prosto do celu. Dojazd nie jest może najlepszy, ale samochód osobowy na pewno poradzi sobie ze trochę zniszczoną drogą.

GPS:

  • 46.60773, 22.67123

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply