Cascada Vălui Miresi

Posted by

Cascada Vălui Miresi, zwana też Cascada Răchiţele, to największy wodospad Karpat Zachodniorumuńskich. Położony jest on w Górach Vlădeasa, w dolinie potoku Stanciului, na zachód od wioski Răchiţele. Spadająca z 30 metrów woda ma kształt welonu, który jak głosi legenda zaczepił się o skałę, gdy przejeżdżała tędy panna młoda z orszakiem ślubnym. Panna młoda runęła ze stromego klifu w dół i była tak opłakiwana, że powstał wodospad. Najefektowniej kaskada prezentuje się wczesną wiosną, kiedy to dodatkowo zasila ją topniejący w górach śnieg. Zimą natomiast wodospad skuty jest lodem, tworząc naturalną lodową ścianę wspinaczkową. Odbywają się tu nawet jedne z najbardziej znanych zawodów we wspinaczce lodowej w Rumunii. Do miejsca, gdzie spadająca woda zderza się z tonią potoku, możemy dojść po prowizorycznym mostku i z platformy zbitej z desek, możemy oglądać wodospad w całej okazałości. Do Cascady Vălui Miresi do niedawna można było dojechać również samochodem, ale teraz kilkaset metrów przednim ustawiono zakaz ruchu, którego jednak nikt nie przestrzega. Dojazd do wodospadu nie jest trudny, z centrum wioski Răchiţele skręcamy na zachód, skrzyżowanie oznaczone jest drogowskazem kierującym do wodospadu. Droga jest szutrowa i nie najlepszej jakości, ale przy ostrożnej jeździe poradzi sobie tutaj każda osobówka. Po wyjeździe z wioski jedziemy piękną doliną, by po jakimś czasie dojechać do zabudowań przycupniętych na leśnej polanie, kilku pensjonacików i cabany. Gdy miniemy ostatnie posiadłości, wjedziemy w uroczy wąwóz Cheile Vaii Stanciului, tuż za nim na ostrym zakręcie za skalną ścianą znajdziemy wodospad. Miejsce gdzie musimy odbić z drogi jest oznaczone i posiada wiatę piknikową.

GPS:

  • 46.71106, 22.82937

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply