Cascada Vânătările Ponorului

Posted by

Cascada Vânătările Ponorului położona jest w w rumuńskich Górach Trascău, należących do Karpat Zachodnio-rumuńskich, zwanymi też Apuseni. Wodospad znajduje się w potężnym zagłębieniu, objętym rezerwatem Vânătările Ponorului i jak nazwa wskazuje oprócz wodospadu znajdziemy tu też ponor, czyli miejsce, gdzie strumień wpływa pod ziemię. Strumień o nazwie Valea Poienii spada tu w dół z kilku progów skalnych, tworząc ciąg wodospadów o łącznej wysokości dochodzącej do 80 metrów. Największa kaskada ma 25 metrów wysokości. Duże wrażenie wodospad robi w czasie topnienia śniegów i podczas większych opadów deszczu, ale i w porze suchej też jest okazały. Do podziwiania tej atrakcji przyrodniczej służy drewniana platforma, zamontowana nad urwiskiem. Możemy z niej zobaczyć jak spadająca woda wpływa do ponoru, tutaj jest nim Jaskinia Dalbina, którą opiszemy w osobnym artykule. Strumień płynie potem kilka kilometrów podziemnymi korytarzami i wypływa na powierzchnię ziemi w pobliskiej jaskini Huda lui Papara – https://grupabiwakowa.pl/jaskinia-huda-lui-papara w wiosce Sub Piatră. Natomiast do Wodospadu Vânătările Ponorului dojdziemy znakowanym szlakiem turystycznym z osady pasterskiej Valea Poienii, do której dojedziemy wąskim asfaltem – https://grupabiwakowa.pl/valea-poienii.

GPS:

  • 46.37073, 23.45968

Nawiguj: https://goo.gl/maps/HU66TsmMWoJ2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply