Cerkiew pw. Świętych Archaniołów – Rozavlea

Posted by

Rozavlea to wieś położona w dolinie Izy, czyli na jednym z najbardziej popularnych szlaków architektury drewnianej w regionie Maramuresz. Jej największą ozdobą jest cerkiew pw. Świętych Archaniołów, wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Sama wieś liczy około 6 tysięcy mieszkańców i położona jest u ujścia potoku Botiza do rzeki Izy, która w tym miejscu wyznacza granicę pomiędzy Górami Ţibleş a Marmaroskimi.

Pierwsze zapiski o tej wiosce pochodzą już z 1374 r., a w 1720 r. stanęła tu cerkiew greckokatolicka w miejscu wcześniejszej, prawosławnej, zniszczonej przez Tatarów. Świątynia zlokalizowana jest w centralnej części wsi i jest dobrze widoczna z drogi. Jadąc z zachodu na wschód, będziemy ją mogli zobaczyć po prawej stronie głównej drogi. By wejść na jej teren, musimy przejść przez drewnianą, rzeźbioną marmaroską bramę, przy której znajduje się źródło z wodą, chętnie wykorzystywaną przez miejscową ludność.

Cerkiew, pokryta dwukalenicowym, gontowym dachem, zbudowana jest na zrąb z jodłowego drewna i zajmuje centralne miejsce małego cmentarza. Tuż obok znajduje się wolnostojąca drewniana dzwonnica. W sezonie turystycznym przy cerkwi pełnią dyżury mieszkańcy, którzy za symboliczną opłatą udostępniają jej wnętrza. Warto skorzystać z tej okazji, gdyż ikonostas pochodzi z 1810 r., a polichromia datowana jest na lata 1823-25. Namalował ją na płótnach przyklejonych do ścian Ion Plohod z Dragomireşti, którego dziełem są również polichromie w Barsanie.

GPS:

  • 47.73493, 24.22619

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply