Cerkiew Soboru NMP w Hłomczy

Posted by

Hłomcza, to niewielka wieś w Górach Sanocko-Turczańskich, położona nad Sanem, na Północny-wschód od Sanoka, w województwie podkarpackim. W 1983 roku, kiedy to komuniści wymyślali i zmieniali nazwy miejscowości w Bieszczadach, Hłomcza przez jakiś czas nazywała się Świerczewo, od nazwiska generała, który to się kulom nie kłaniał. Jednak obiektem, dla którego warto tu się zatrzymać jest cerkiew greckokatolicka pw. Soboru Bogarodzicy zbudowana w 1859 roku, obecnie Proroka Eliasza. Powstała ona w miejscu starszej świątyni i należała do greckokatolickiego dekanatu birczańskiego, a po I wojnie światowej do dekanatu sanockiego. Potem, w 1934 została włączona do Apostolskiej Administracji Łemkowszczyzny. Po II wojnie światowej, w latach 1946-60 użytkowana przez kościół rzymskokatolicki, a następnie przekształcona w parafię prawosławna, od 1990 funkcjonuje jako parafia greckokatolicka należącą do dekanatu przemyskiego. Świątynia jest trójdzielna, orientowana, konstrukcji zrębowej, oszalowana deskami. Wewnątrz znajduje się współczesny ikonostas z obrazami z początku dwudziestego wieku. Obok cerkwi wzniesiono w tym samym czasie murowaną dzwonnicę, w której wiszą trzy dzwony, najstarszy z nich pochodzi z 1668 roku. O klucze do świątyni, by zobaczyć jej wnętrze możemy poprosić na sąsiedniej plebani.

GPS: 49.63303, 22.28012

Nawiguj: https://goo.gl/maps/Ze3YQ9MbejP2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply