Cerkiew św. Barbary w Milejczycach

Posted by

Drewniana, prawosławna cerkiew w Milejczycach wybudowano w latach 1899–1900, choć wcześniej istniała ona już tu w XVI wieku. Jednak w 1859 roku świątynia doszczętnie spłonęła. Wewnątrz cerkwi znajduje się bardzo cenna ikona św Barbary datowana na XVII wiek, przez co cerkiew jest ważnym ośrodkiem kultu. Od 1980 roku świątynia wpisana jest do rejestru zabytków a w 2013 roku przeszła kapitalny remont.

Jest to cerkiew orientowana konstrukcji zrębowej, szalowana deskami. Trójdzielną świątynię osadzono na kamiennej podmurówce. Blaszane dachy wieńczą: ośmioboczna wieża z ostrosłupowym hełmem z cebulastą kopułką, oraz nad nawą ośmioboczna wieżyczka z latarnią, na której znajduje się hełm ostrosłupowy, także z cebulastą kopułką.

Wewnątrz oprócz wspomnianej już cudownej ikony znajdują się dwa ikonostasy, oryginalny z około 1900 roku i przeniesiony z cerkwi Świętego Ducha (obecnie Kościół św. Stanisława w Milejczycach) z 1865 r. W obydwu ikonostasach możemy podziwiać piękne stare ikony. Bardzo cenne jest też pozostałe wyposażenie świątyni datowane na jej początki jak figury czy i naczynia liturgiczne.

GPS: 52.52014, 23.12741

Nawiguj: https://goo.gl/maps/kuVcHssjKtR3yjoZA

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply