Cerkiew Św. Jana Aliturgetosa – Nesebyr

Posted by

Współrzędne GPS:
42.657362, 27.733139
Kraj / województwo:
Bułgaria / Obwód Burgas
Opis atrakcji:
W południowej części Starego Nesebyru, nad wybrzeżem, znajduje się cerkiew Św. Jana Aliturgetosa. Świątynia została zbudowana w XIII - XIV wieku. Budowla została poważnie uszkodzona w czasie trzęsienia ziemi w 1913 roku. Według legendy cerkiew w ogóle nie została konsekrowany, stąd nazwa „ aliturgetos ” - po grecku „ niekonsekrowany ”, gdyż jeden z robotników zginął podczas budowy. Świątynia ma sklepienie krzyżowe, kwadratową nawę i obszerną narteks o wymiarach 18,5 x 10,25 m. Pośrodku nawy stoją cztery kolumny podtrzymujące wysoką wąską kopułę.

Najbardziej charakterystyczne są fasady kościoła. Tutaj malowniczy styl osiągnął swój najwyższy poziom, ceglana dekoracja przeżywa swój rozkwit. Umiejętnie przeplatając białe kamienne bloki i czerwone cegły, w połączeniu z ceramicznymi misami uzyskano różnorodne ozdoby, które są prawdziwym wielobarwnym haftem. Szczególnie piękna jest zachowana wschodnia fasada cerkwi z trzema rozciętymi absydami, ozdobionymi smukłymi niszami i eleganckimi łukami. Ze wszystkich słynnych świątyń w Bułgarii, tu najbardziej widać okres wpływów arabskich na dekorację.

Zobacz na pełnej mapie Cerkiew Św. Jana Aliturgetosa – Nesebyr

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply