Cerkiew św. Jana Teologa w Chełmie

Posted by

Początki cerkwi św. Jana Teologa w Chełmie sięgają XIX wieku, wtedy to zapadła decyzja o jej budowie. W mieście w tym czasie stacjonowały wojska rosyjskie i to na ich potrzeby postanowiono tu wznieść prawosławną świątynię. W 1846 roku położono kamień węgielny pod budowę i zaraz po tym ruszyły prace budowlane. Wykorzystano do niej miejscowych cieśli i murarzy, jedynie ikonostas został wykonany przez warszawskiego fabrykanta Fryderyka Blickle, który w czasie realizacji usługi zmarł i projekt musiała dokończyć jego żona.

Gdy już budowla była prawie ukończona, pozostało tylko wykonać malowidła ścienne i obrazy. Zaangażowano do tego znanego malarza z Warszawy, Bonawentura Dąbrowskiego. Konsekracja świątyni nastąpiła 13 czerwca 1852 r. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości cerkiew pozostała w rękach chełmskiej społeczności prawosławnej liczącej niespełna 100 rodzin. Pełni dziś rolę centrum prawosławia na ziemi chełmskiej.

GPS: 51.13436, 23.47403

Nawiguj: https://goo.gl/maps/ANu8Gaa2C9sAF3kP7

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply