Cerkiew św. Michała Archanioła w Bystrem

Posted by

Wschodnia część polskich Bieszczadów jest rzadziej odwiedzana przez turystów a warto i tu zajechać, bo w zagubionych w górach wioskach znajdziemy dawne pamiątki świetności tych miejsc. Jedną z nich jest Cerkiew św. Michała Archanioła w Bystrem koło Michniowca. Miejscowość łatwo pomylić, bo drugą o tej samej nazwie znajdziemy koło Baligrodu. Świątynia, która tu się zachowała jest greckokatolicka i została zbudowana w 1902 r. Stoi ona w miejscu wcześniejszych cerkwi, pierwszą datowano na 1607 r., a drugą na 1681 r. Świątynia została wybudowana w tzw narodowym stylu ukraińskim na planie krzyża greckiego. Konstrukcja budowli jest zrębowa, przykryta dachem z wielkimi kopułami, które pierwotnie kryte były gontem. Obiekt przetrwał bo kiedy w Bieszczadach trwała akcja „Wisła” i wysiedlano oraz palono wsie znajdował się na terenie ZSRR i do Polski powrócił w 1951 roku, po wymianie terenów z sąsiadem. Komunistyczne władze nie pozwoliły jednak ludności użytkować kościoła w celach religijnych i cerkiew niszczała zamknięta i opuszczona. Dopiero od 1985 roku obiekt zaczęto ratować za sprawą Bieszczadzkiemu Oddziałowi Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. W 2012 roku zawiązała się społeczna inicjatywa ratowania cerkwi, której celem było wsparcie działań Bieszczadzkiego Oddziału TOnZ, który przejął świątynie na własność. Niewielkie dotacje państwowe oraz zbiórki pozwalają na ratowanie obiektu i drobne naprawy.

GPS:

  • 49.3165, 22.72376

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply