Cerkiew św. Mikołaja w Dobrej Szlacheckiej

Posted by

Dobra to wieś w województwie podkarpackim, położona nad Sanem. Do 1949 roku miejscowość nazywała się Dobra Szlachecka i zwyczajowo taka nazwa używana jest do dziś. Znajdziemy tu nietypowy zabytek a mianowicie tzw cerkiew bramną z XVII wieku. Różni się ona od innych świątyń w tym regionie tym, że dzwonnica jest jednocześnie bramą kościelną. Zarówno drewniana świątynia, jak i dzwonnica zostały wybudowane w 1879 roku. Cerkiew jest konstrukcji zrębowej, orientowana, trójdzielna, na planie kwadratów. Oszalowana jest pionowymi deskami, a dach obecnie kryty jest blachą, posiada trzy wieże z cebulastymi kopułami. Stanęła ona w miejscu starszej budowli z z 1433 roku. Wewnątrz zachowała się polichromia figuralna z lat 1899-1904 wykonana przez przez Antoniego i Michała Bogdańskich przy pomocy Mikołaja Demkowicza. Z tego samego okresu pochodzi też piękny czterorzędowy ikonostas. Jako ciekawostkę można dodać, że w czasie II wojny światowej świątynia została trafiona pociskiem, który zniszczył środkową więżę, została ona odbudowana dopiero w 2003 roku. Natomiast wspomniana wcześniej dzwonnica zbudowana jest na kamiennej podmurówce na planie kwadratu i składa się z trzech kondygnacji, a całość kryta jest gontowym dachem. Druga kondygnacja ma konstrukcję zrębową i znajdował się w niej kiedyś również ikonostas, gdyż w dzwonnicy też odprawiano nabożeństwa w okresie, kiedy to przy jednym ikonostasie można było sprawować tylko jedną eucharystię dziennie. Dawało to możliwość odprawić w Dobrej dodatkową mszę św. w tym samym dniu. Obecnie cerkiew użytkowana jest przez kościół rzymskokatolicki pw. Podwyższenia św. Krzyża, jest filią parafii rzymskokatolickiej w Mrzygłodzie. Pierwotnie jednak była to cerkiew greckokatolicka. Zespół cerkiewny został włączony do podkarpackigo Szlaku Architektury Drewnianej.

GPS:

  • 49.64524, 22.29994

Nawiguj: https://goo.gl/maps/J7EvuaZfm8x

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply