Cerkiew św. Mikołaja w Kośnej

Posted by

Kolejną cerkwią na Podlasiu, którą chcielibyśmy się podzielić jest murowana cerkiew św. Mikołaja w Kośnej. Świątynia tak naprawdę znajduje się na krańcach wsi Dasze, ale administracyjnie należy do Kośnej. Ten murowany obiekt został wzniesiony na niewielkim wzgórzu w 1881 roku. Cerkiew wybudowano jako świątynię prawosławną z finansów skarbu państwa rosyjskiego. Potem została udostępniona duchowieństwu neounickiemu i od 1936 roku pełniła funkcję parafii neounickiej. Warto dodać, że w 1929 roku obiekt sądownie chciał przejąć kościół rzymskokatolicki, lecz jego roszczenia zostały odrzucone i świątynia w 1939 roku przeszła w ręce prawosławnych. Dziś jest cerkwią parafialną należącą do dekanatu Kleszczele diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

GPS: 52.56285, 23.25685

Nawiguj: https://goo.gl/maps/k6qCBYvrVy8W88bn7

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply