Cerkiew Świętych Archaniołów Michała i Gabriela w Nesebyrze

Posted by

Współrzędne GPS:
42.659672, 27.735106
Kraj / województwo:
Bułgaria / Obwód Burgas
Opis atrakcji:
Kościół Świętych Archaniołów Michała i Gabriela położony jest w północnej części Starego Nesebyru. Został zbudowany w XIII wieku. Jest to świątynia jednonawowa, krzyżowo-kopułowa, z narteksem. Jego wymiary to 13,90 x 5,30 metra. Kościół kończył się szeroką kopułą , a od zachodu wznosiła się nad narteksem czwarta wieża, podobna do kościoła „Chrystusa Pantokratora” w Nesebyrze i kilku innych zbudowanych w tym samym okresie. Prowadzące do niej kamienne schody ukryte są w zachodniej ścianie kościoła.

Podobnie jak pobliski kościół św. Paraskewy, na północnych i południowych ścianach znajduje się duży łuk, a po obu stronach zastosowano „łuki lombardzkie”. Od wschodu kościół kończy się trzema małymi apsydami. Bogata jest również jego dekoracja zewnętrzna. Łuki zaakcentowane są potrójnymi rzędami zielonych glazurowanych mis, a pod nimi przestrzenie wypełnione są kamiennymi kostkami i parami cegieł. Kościół został częściowo odrestaurowany. Dalsze prace uwzględnione w przyszłym projekcie gminy Nessebar dotyczącym ochrony kultury i zabytków architektury w "Starożytnym Nesebyrze".

Zobacz na pełnej mapie Cerkiew Świętych Archaniołów Michała i Gabriela w Nesebyrze

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply