Grupa Biwakowa to serwis dla osób kochających podróże i caravaning. Lubiących biwakowanie na dziko lub na campingach. To również mapa campingów, darmowych miejsc biwakowych oraz atrakcji turystycznych. Darmowe miejsca biwakowe, campingi i pola namiotowe to nasza domena.
Jednym z najbardziej charakterystycznych średniowiecznych kościołów prawosławnych w Wielkim Tyrnowie jest Cerkiew Świętych Czterdziestu Męczenników. Znajduje się u podnóża twierdzy Carewec. Świątynia jest ściśle związana z historią Bułgarii. Została zbudowana i ozdobiona freskami na cześć zwycięstwa cara Iwana Assena II nad despotą z Epiru Teodora Komnena w Klokotnitsa 22 marca 1230 r. Cerkiew składa się z dwóch części - wydłużonej bazyliki z sześcioma kolumnami i oficyny, zbudowanej później na zachodzie.
Przypuszcza się, że pod koniec XII wieku Assenevtsi - bułgarska dynastia królewska, która rządziła w latach 1187 - 1280, zbudowała wokół cerkwi klasztor. W źródłach z XII-XIV wieku nazywany jest „Wielką Ławrą”, lub „Królewskim Klasztorem” i był jednym z najważniejszych średniowiecznych klasztorów wokół Tyrnowa. Podbój Tarnova przez Turków osmańskich doprowadził do upadku klasztoru. Cerkiew służyła okolicznym chrześcijanom do XVI wieku, kiedy to została przekształcona w muzułmański meczet. To właśnie uratowało budowlę, ponieważ wszystkie chrześcijańskie świątynie zostały zniszczone w czasach osmańskich w latach 1396-1878.
Po wyzwoleniu w 1878 r. cerkiew ponownie stała się kościołem chrześcijańskim. Warto dodać, że W świątyni zostali pochowani bułgarscy królowie Kaloyan, Ivan Asen II, święty Sawa Srbski oraz Anna Maria i Irina Komnina. Obecnie cerkiew jest oddziałem Narodowego Muzeum Historycznego w Sofii i można ją zwiedzać jako muzeum. W największe święta chrześcijańskie obchodzi się również Liturgię Świętą.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.