Cerkiew Świętych Czterdziestu Męczenników – Wielkie Tyrnowo

Posted by

Współrzędne GPS:
43.084418, 25.650096
Kraj / województwo:
Bułgaria / Weliko Tyrnowo
Opis atrakcji:
Jednym z najbardziej charakterystycznych średniowiecznych kościołów prawosławnych w Wielkim Tyrnowie jest Cerkiew Świętych Czterdziestu Męczenników. Znajduje się u podnóża twierdzy Carewec. Świątynia jest ściśle związana z historią Bułgarii. Została zbudowana i ozdobiona freskami na cześć zwycięstwa cara Iwana Assena II nad despotą z Epiru Teodora Komnena w Klokotnitsa 22 marca 1230 r. Cerkiew składa się z dwóch części - wydłużonej bazyliki z sześcioma kolumnami i oficyny, zbudowanej później na zachodzie.

Przypuszcza się, że pod koniec XII wieku Assenevtsi - bułgarska dynastia królewska, która rządziła w latach 1187 - 1280, zbudowała wokół cerkwi klasztor. W źródłach z XII-XIV wieku nazywany jest „Wielką Ławrą”, lub „Królewskim Klasztorem” i był jednym z najważniejszych średniowiecznych klasztorów wokół Tyrnowa. Podbój Tarnova przez Turków osmańskich doprowadził do upadku klasztoru. Cerkiew służyła okolicznym chrześcijanom do XVI wieku, kiedy to została przekształcona w muzułmański meczet. To właśnie uratowało budowlę, ponieważ wszystkie chrześcijańskie świątynie zostały zniszczone w czasach osmańskich w latach 1396-1878.

Po wyzwoleniu w 1878 r. cerkiew ponownie stała się kościołem chrześcijańskim. Warto dodać, że W świątyni zostali pochowani bułgarscy królowie Kaloyan, Ivan Asen II, święty Sawa Srbski oraz Anna Maria i Irina Komnina. Obecnie cerkiew jest oddziałem Narodowego Muzeum Historycznego w Sofii i można ją zwiedzać jako muzeum. W największe święta chrześcijańskie obchodzi się również Liturgię Świętą.

Zobacz na pełnej mapie Cerkiew Świętych Czterdziestu Męczenników – Wielkie Tyrnowo

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply