Cerkiew w Anusinie

Posted by

Anusin, to cicha i spokojna wieś na Podlasiu w powiecie siemiatyckim. Tutejszą perełką jest drewniana cerkiew Świętych Kosmy i Damiana. Świątynię wybudowano w latach 1902–1903 w miejscu dawnych cerkwi. Pierwsza była ponoć z XVI wieku, a przed ostatnia powstała w 1799–1802. Obecnie świątynia należy do dekanatu Siemiatycze diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. W 2004 w sąsiedztwie budynku wzniesiono kapliczkę służącą do święcenia wody. Na przycerkiewnym cmentarzu znajdziemy cerkiew cmentarną pw. Ścięcia Głowy Jana Chrzciciela.

Cerkiew w Anusinie jest orientowana o konstrukcji zrębowej, szalowana deskami. Jest to budowla trójdzielna na planie podłużno-centralnym. Nad nawą znajduje się ośmioboczna wieża, zwieńczona wieżyczką i cebulastą kopułą. Dwukondygnacyjna dzwonnica zwieńczona jest dachem czterospadowym, zwieńczona niewielką cebulastą kopułką. Wewnątrz znajduje się eklektyczny ikonostas z początku XX w.i cztery XVIII-wieczne barokowe ikony świąteczne. Z 1837 pochodzi natomiast złoto haftowana, aksamitna płaszczanica.

GPS: 52.41237, 23.17827

Nawiguj: https://goo.gl/maps/2u8Ua5kqdYbjzbLZA

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply