Cerkiew w Bezmiechowej Górnej

Posted by

Bezmiechowa Górna, to wieś w Górach Sanocko-Turczańskich, w powiecie i gminie Lesko. Wieś słynie z tradycji szybowcowych. W okresie II Rzeczypospolitej utworzono tu ośrodek szybowcowy, a następnie szkołę szybowcową Aeroklubu Lwowskiego. Aktualnie funkcjonuje w tym miejscu lądowisko Bezmiechowa, Akademickiego Ośrodka Szybowcowego Politechniki Rzeszowskiej.

Natomiast głównym zabytkiem Bezmiechowej jest greckokatolicka cerkiew. Zbudowano ją w 1830 roku. Świątynia była remontowana w latach 1911 i 1937 i należała do parafii greckokatolickiej w Manastercu. Po wojnie i wysiedleniach miejscowej ludności w ramach „Akcji Wisła” została opuszczona. Dopiero w 1968 roku przejął ją kościół rzymskokatolicki.

Cerkiew jest orientowana, drewniana o konstrukcji zrębowej. Wzniesiona na planie dwóch kwadratów z jednokalenicowym dachem zwieńczonym wieżyczką z baniastym hełmem. Wieżę natomiast kryje dach namiotowy z latarnią. Wewnątrz zachował się ikonostas, ołtarz cerkiewny oraz polichromia pochodząca prawdopodobnie z 1937 r.

GPS: 49.50451, 22.37918

Nawiguj: https://goo.gl/maps/c4AYB92WhKi1SUAK7

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply