Cerkiew w Beznea

Posted by

Beznea, to wieś położona w Rumunii, w Górach Padura Craiului, nad rzeką Beznea, która jest dopływem Crisul Repede. Leży ona około 60 km na wschód od Oradei, w pobliżu granicy z okręgami Sălaj i Cluj. Ozdobą wsi jest stara drewniana cerkiew datowana na 1723 rok. Jest to konstrukcja zrębowa, kryta ogromnym gontowym, dwuspadowym dachem, zwieńczonym wysoką strzelistą wieżą. Pierwotnie budowla była mniejsza, lecz w wyniku przebudowy osiągnęła obecny rozmiar. Wewnątrz zachował się w dosyć dobrym stanie oryginalny ikonostas. Niestety w złym stanie są piękne naścienne malowidła. Były one malowane na płótnie i przyklejane do drewnianych ścian. W wieży zachowały się też dwa oryginalne dzwony, jeden z 1724 roku, drugi z 1738 r.

GPS: 46.95425, 22.61398

Nawiguj: https://goo.gl/maps/LM6KCyKJmyG2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply