Bogdan Vodă to duża wieś i dawny ośrodek wojewody Bogdana, obejmującej niegdyś 121 wiosek położonych w dolinach Izy i Vişeu. Wieś kiedyś nazywała się Cuhea, to właśnie stąd Bogdan po konflikcie z królem węgierskim Ludwikiem, ruszył na tereny dzisiejszej Mołdawii i utworzył tam księstwo. Dlatego też w 1968 roku zmieniono nazwę wsi na Bogdan Vodă, czyli po Polsku Wojewoda Bogdan. W wiosce znajdziemy ślady jego siedziby oraz XIV-wiecznej cerkwi zwanej Biserica Bogdăneşti. Perełką wioski jest znajdującą się w centrum, drewniana cerkiew Sf. Nicolae z 1718 r. Widok maramurskiej świątyni psuje trochę jej sąsiadka, współczesna murowana świątynia. Wewnątrz cerkwi zachowały się cenne malowidła, ikonostas oraz stare księgi z XVIII w. Na teren kościoła prowadzi pięknie rzeźbiona tradycyjna maramurska brama. W centrum wsi znajdziemy też pomnik tutejszego bohatera Bogdana.
GPS:
- 47.69022, 24.26842
Dodał:
Irek Jozwik
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.