Cerkiew w Dubiczach Cerkiewnych

Posted by

Jak już sama nazwa miejscowości wskazuje, w Dubiczach Cerkiewnych powinna też być cerkiew. Oczywiście jest, gdyż Podlasie to największa ostoja prawosławia w Polsce. Cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej powstała w w latach 1946–1954 na fundamentach swojej poprzedniczki z 1729 roku, która została spalona w 1941 roku. Jeszcze wcześniej bo w 1593 co potwierdza przywilej Zygmunta II Augusta stała tu pierwsza cerkiew.

Obecna, orientowana świątynia jest konstrukcji zrębowej i jest oszalowana deskami. Jest to cerkiew trójdzielna pokryta blaszanym dachem wieńczą go trzy wieżyczki z hełmami. Najwyżej wznosi się wieża z dzwonnicą ulokowana nad kruchtą. Wewnątrz możemy podziwiać współczesny ikonostas z 1992 roku, oryginalny został przeniesiony do cerkwi w Jelonce.

GPS: 52.6542, 23.42971

Nawiguj: https://goo.gl/maps/SkwXQWkLCxvV76Yc6

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply