Cerkiew w Grabówce

Posted by

W Górach Sanocko-Turczańskich, w województwie podkarpackim, w gminie Dydnia leży Grabówka. Możemy to zobaczyć opuszczoną i popadającą powoli w ruinę cerkiew św. Mikołaja. Ta filialna świątynia należała do parafii greckokatolickiej w Lalinie. Wybudowano ją w 1864 roku, w miejscu poprzedniej drewnianej cerkwi z 1789 r. Świątynia jest orientowana, wymurowana z kamienia na planie prostokąta z węższym, zamkniętym półkoliście prezbiterium i drewnianym, krytym gontem szczytem. Dwuspadowy dach pokryty jest obecnie blachą. Ostatni remont obiektu datowany jest na 1920 roku. Po II wojnie światowej cerkiew przejmuje kościół rzymskokatolicki, lecz po 1947 roku rezygnuje z użytkowania i opuszczona świątynia popada w ruinie. Na tutejszej plebani znajdują się 3 ikony, pochodzące z cerkwi. Obok cerkwi znajdują się ruiny murowanej z kamienia dzwonnicy parawanowej, która pochodzi z tego samego okresu co świątynia.

GPS: 49.65092, 22.15325

Nawiguj: https://goo.gl/maps/9wqp6atX11fvkomV7

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply