Cerkiew w Juszkowym Grodzie

Posted by

Współrzędne GPS:
52.971400, 23.711782
Kraj / województwo:
Polska / podlaskie
Opis atrakcji:

Juszkowy Gród, przez miejscowych wymawiany Juszkawy Harod, położony jest na Podlasiu w powiecie białostockim, w gminie Michałowo. Jest miejscem urodzenia poety Aleksandra Kazberuka. Wieś jest siedzibą parafii prawosławnej pod wezwaniem Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Tutejsza Cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny została wybudowana w 1912 roku. W wnętrzu znajdował się wtedy piękny rzeźbiony ikonostas. Ale przez jakiś czas cerkiew nie była użytkowana i została zdewastowana i rozkradziona. Ponownie cerkiew zaczęto użytkować w 1930 roku i została odnowiona z datków parafian.

Zbudowano ją na planie krzyża, jest konstrukcji zrębowej, szalowana deskami. Nad przedsionkiem znajduje się wieża z dzwonnicą, zwieńczona ostrosłupowym blaszanym hełmem z niewielką kopułką. Centralną część nawy zdobi latarnia z cebulastą kopułą. Prezbiteruim też wieńczy niewielka wieżyczka z cebulastą kopułą. Cerkiew w 2003 roku wpisano do rejestru zabytków.

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply