Cerkiew w Kleszczelach

Posted by

Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Kleszczelach należy do dekanatu Kleszczele diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Świątynia została wybudowana w 1877 roku z fundacji rosyjskiego skarbu państwa. W 1839 cerkiew na mocy postanowień synodu połockiego stała się, podobnie jak wszystkie unickie cerkwie na Podlasiu, świątynią prawosławną.

W czasie II wojny światowej cerkiew była poważnie uszkodzona. Całkowitemu zniszczeniu uległ dach i większość wyposażenia wnętrza, uszkodzony został też ikonostas. Po wojnie budowla została odbudowana a zniszczone ikony uzupełniono wizerunkami ze zniszczonej cerkwi z Szereszowa. Najważniejsza jest tu ikona św. Mikołaja, uważana za cudotwórczą, pochodząca ze zniszczonej podczas I wojny światowej cerkwi.

GPS: 52.5745, 23.3257

Nawiguj: https://goo.gl/maps/RY1P8oVECVLEHsM3A

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply