Cerkiew w Końskiem

Posted by

W Górach Sanocko-Turczańskich, na północ od Sanoka leży wieś Końskie. W 1927 roku wybudowano tu drewnianą, greckokatolicką cerkiew. Zastąpiła wtedy starszą świątynie z 1832, która spłonęła w 1912 roku. Była to cerkiew parafialna i posiadała cerkwie filialne w Witryłowie i Krzywem, oraz od roku 1928 również cerkiew w Krzemiennej.

Jest to budowla o konstrukcji zrębowej, wybudowana na planie krzyża greckiego z jedną centralnie umieszczoną kopułą. Świątynia posiada zabytkowe wyposażenie, ale nie jest ono oryginalne i stanowi zbiór różnych elementów z okolicznych cerkwi. Np późnobarokowy ołtarz główny pierwotnie znajdował się w cerkwi w Uluczu, natomiast dwa boczne pochodzą z cerkwi w Krzywem.

Cerkiew służyła greckokatolickim wiernym do 1947 roku. Wtedy podczas akcji przesiedleńczej pod kryptonimem „Akcja Wisłą” ludność prawosławna została wysiedlona z tych terenów, a cerkiew opuszczona. Później obiekt został przejęty przez kościół katolicki i dziś pełni funkcję kościoła parafialnego miejscowej Parafii Przemienienia Pańskiego. Obok kościoła warto też zwrócić uwagę na zabytkową dzwonnicę parawanową z dzwonem datowanym na 1712 rok.

GPS: 49.65018, 22.22455

Nawiguj: https://goo.gl/maps/xgC7ZByzuA8CbD6Z7

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply